Jaký máš typ pleti ?

by Nikol on / Makeup

Každý den používáš kvanta kosmetiky pro zlepšení tvé pleti a stále nevidíš výsledek. Používáš produkty pro tvůj typ pleti? 
Na toto by ti měl odpovědět můj dnešní článek.

PROBLEMATICKÁ (AKNÓZNÍ) PLEŤ
Tak jako zbytek těla i kůže prochází různými změnami. Zvláště hormonální nerovnováha může způsobit kožní potíže. Pro příklad: 80%  adolescentů trpí akné. Kůže je mastná, lesklá s rozšířenými póry. Může se vyskytovat častá tvorba pupínků a vřídků postihující ženy a muže v mladistvém i pokročilém věku.
RYCHLÝ TEST
- tvoří se akné
- pleť je často zarudlá
- její povrch je lesklý, mastný nebo naopak olupující se - suchý

MASTNÁ PLEŤ S ROZŠÍŘENÝMI PÓRY
Pleť se leskne, póry na pleti jsou zřetelné, otevřené a plné mazu. Mastná pleť může začervenávat a být citlivá, povrch může být zhrubělý. U zvláštního typu mastné pleti - seborhoické dermatitidy se objevují žlutavé šupiny v obočí, za ušima a v ovlasené části hlavy.
RYCHLÝ TEST
- pleť je lesklá
- póry jsou viditelné až rozšířené
- často se tvoří uhříky, vřídky a pustulky
- mnohdy se i více mastí vlasy
NORMÁLNÍ A SMÍŠENÁ PLEŤ
Pleť je bez lesku, póry jsou stěží zřetelné. Určité množství mazu může být patrno v T-zóně. Pleť nebývá citlivá, dobře snáší kosmetické ošetření. Lze volit větší škálu kosmetických přípravků než u pleti mastné nebo suché.
Smíšená pleť: je naopak rozšířenější. Její promaštění je největší ve středu obličeje. Zde se mohou tvořit komedony (uhříky) a zanícená ložiska. Periferie obličeje jsou bez komedonů, pokožka je v těchto místech normální až suchá.
RYCHLÝ TEST
- střed obličeje (t-zóna) je mastnější
- líce jsou sušší
- okolí nosu bývá někdy zarudlé

SUCHÁ PLEŤ
Má často jemné, nezřetelné póry, T-zóna nebývá promaštěná. Pleť může začervenávat v důsledku její zvýšené citlivosti. Má sklon k ochabování dříve než pleť normální nebo mastná. Je třeba ji chránit především před negativními vlivy vnějšího prostředí jako je sluneční záření, prach a chemické prostředky. Pleť ošetřujeme velmi opatrně, platí zásada - méně je více. Suchá pleť vyžaduje především ochranu přes den
a výživu přes noc.
RYCHLÝ TEST
- pleť je tenká s drobnými až neviditelnými pór
- póry jsou viditelné jen na nose
- občas se tvoří šupinky a pleť se olupuje (především u kořene nosu)
- při teplotních změnách pleť červená
- po umytí bývá pocit suchosti až pnutí
- vrásky začínají být viditelné
ZRALÁ, NÁROČNÁ PLEŤ
Zhruba po 30. roce života ztrácí pokožka velmi rychle elasticitu a zpomaluje se její hydroregulační schopnost. Je nutné volit správně přípravky s vyváženým podílem výživných a hydratačních složek, které sice tvorbu vrásek úplně nezastaví, avšak pomohou ji zpomalit. 
Kolem 40-tého roku života se pleť mění ve zralou, náročnou a péče o ni vyžaduje zvýšenou pozornost. Vlivem snížené schopnosti vlastní regenerace ztrácí velmi rychle pružnost (elasticitu), začínají se tvořit hlubší vrásky. Zralá pleť potřebuje více výživných látek a především je nutná její ochrana před vnějšími vlivy.
RYCHLÝ TEST
- pleť je suchá, ztenčená
- vrásky jsou hlubší
- pleť není pružná, ztrácí elasticitu
- objevují se červené žilky v obličeji

CITLIVÁ, INTOLERANTNÍ PLEŤ
Stres a únava jsou hlavními příčinami citlivé pleti. Pokožka negativně reaguje na zakouřené prostředí, světelné záření či zimu. Citlivá  pleť se nejčastěji projevuje zčervenáním, otoky, puchýřky či akné. Průvodními projevy jsou nepříjemné svědění, pálení a zvýšené napnutí kůže.
Téměř každý člověk má představu, že jeho pleť je citlivá. Usuzuje tak zpravidla proto, že někdy měl reakci buď na kosmetický přípravek, léky nebo potraviny. Je pravdou, že se počet alergiků každoročně zvyšuje. Citlivá může být každá pleť, bez rozdílu věku a typu. Sušší typy pleti jsou obecně více citlivé než pleť mastná, či smíšená.
RYCHLÝ TEST
- pleť je ztenčená, má povadlý nepřirozený vzhled
- pod očima a v okolí nosu často reaguje
- reaguje na některé kosmetické přípravky

HYPERCITLIVÁ, POŠKOZENÁ A RIZIKOVÁ PLEŤ (POKOŽKA)
K poškozené pleti je třeba přistupovat citlivě a pečlivě zvažovat každý krok, poněvadž kůže s poškozenou bariérovou (ochrannou) funkcí na rozdíl od pokožky zdravé, reaguje téměř na všechny podněty zvýšenou senzitivitou (rychlým zčervenáním až otokem, příp. intenzivním pálením).
RYCHLÝ TEST
- pleť je velmi citlivá
- reaguje téměř na všechny vnější faktory (teplo, chlad, prach, slunce)
- nesnese žádné kosmetické přípravky
- po umytí vodou svědí, až pálí

Nikol

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde