Móda

Móda 90. let
Důležitým vlivem bylo otevření hranic mezi Západem a Východem, což značně přispělo k rozvoji módy na Východě a naopak se vnesly nové inspirace do módy západní. Muž je konečně naprostou součástí módy. Vždy býval v ústraní, tvořilo se především pro ženy a muži vyjadřovali spíše tu duchovní stránku.
"In" jsou i gayové a lesbičky, jejichž obrázky jsou vidět všude v reklamách, televizi a časopisech. Jsou krásní a pravidelně mezi nimi panuje sexuální napětí. Dochází také k parodování značek - např. místo trojúhelníkového znaku Adidas se vložil list marihuany (těžko říci, kde se inspirovali prodejci na našich tržištích).
Naprostým fenoménem se v tomto období stávají topmodelky, které patří mezi jedny z nejbohatších a nejobdivovanějších lidí světa, např. Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Naomi Campbell nebo Linda Evangelista. Přítomnost topmodelek byla žádaná na každé důležitější akci.

Svět zachvátila reklama a tomu se musejí podřizovat i návrháři. Už nejde jen o jejich šaty; aby se udrželi, museli se ukazovat vždy a všude, kde jen bylo možné - pokud možno ve společnosti krásných žen a mužů.

Móda začíná být inspirována pouličním stylem grunge - po vzoru legendárních kapel jako Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam nebo Soundgarden se mladí oblékají do poničeného, vytahaného a vybledlého oblečení. No a to, co se běžně nosí na ulicích, si návrháři nechávali draze zaplatit. Brzo se však nikomu nechtělo dávat vysoké sumy za "hadry jako ze sekáče".

Idolem se stávají vychrtlé modelky (Kate Moss) a to je jedna z hlavních příčin stále aktuálních problémů s rozšiřující se anorexií. Tak, jako se z akademismu oddělil realismus v 19. století, i v devadesátých letech je konec dokonalosti a panenek Barbie a nahrazuje je reálná žena; nedokonalost, rozlišnost a i vady na kráse začaly být předností a zajímavostí. Mám však pocit, že se něco opravdu hýbe až teď a teprve nyní svět vystřízlivěl z extrémní štíhlosti a vrací se k plným ženským tvarům.

Belgičan Martin Margiela užíval výhradně recyklované textilie a tvořil "nedokonalou" módu. Jako první se na jeho molu objevily bledé modelky, které vypadaly jako výrostci z příměstských slumů. Díky Calvinu Kleinovi a Donně Karan se stalo tetování a piercing hitem a neodmyslitelným módním doplňkem. Zanedlouho však móda bledých a "nehezkých" modelek odezněla a na mola se vracely krásné ženy a vyzývavá móda. Opět se setkáváme s retro styly, návraty k dávné minulosti až k usedlým 50. létům - to ale moderní ženy odmítaly nosit. "Nová žena" se dělila do tří skupin: moderní, exotická a sportovní. Každý si vybral podle svého, jednotný styl zkrátka neexistuje.

Do popředí se dostávají tři velmi talentovaní Britové: John Galliano, Stella McCartney a Alexandr McQueen.

John Galliano do světa módy přímo vtrhnul. Jeho modely jsou až divadelními kostýmy - mixujekolážovitě prvky z 18. století s indiánskými přikrývkami a secesními klobouky. Nic pro něj není nemožné, experimentuje snad se všemi dobami (jedna z jeho kolekcí inspirována starověkým Egyptem způsobovala, že se modelky téměř neudržely na nohou pod tíhou bohatých a mohutných kostýmů a faraónských masek). Pracoval u Givenchy a u Diora.

Alexandr McQueen. "Ďábelský", nekonvenční, výstřední, provokativní a bez servítek. Už jen názvy jeho kolekcí, např. Jack Rozparovač přepadává své oběti, Holé zadky, Znásilnění na vysočině. Jeho modely jsou surové a drsné, střihy však perfektní.

Stella McCartneyová, dcera legendárního Paula McCartneyho z Beatles si svou slávu rozhodně nezasloužila jen díky svému jménu. Jen Y. S. Laurent byl mladší, když nastoupil na zářivé místo v módním světě. Její modely jsou velmi ženské a čisté.

Tito tři skvělí britští návrháři vystudovali prestižní St. Martine´s School of Art and Design. Další, kdo zasahuje v tomto období do tvorby je např. Gaster Owen, Antonio Berardi nebo Hussein Chalagan a samozřejmě ti nejlepší: Jean Paul Gaultier, Thierry Mugler, Giorgio Armani, Dior, Givenchy, Prada a Gucci.

Módní svět se rozdělil na dva tábory. Na ty, kteří se chtějí oděvem odlišit a být originální, a ty, kteří si chtějí žít poklidně svůj život a nevybočovat z davu. Těch druhých je přeci jen ještě více a v naší zemi především. Je to dáno naší minulostí, kdy jsme byli dlouhou dobu odříznutí od západního světa.

Výsledek obrázku pro moda 90 let

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich